JESIENNY PAKIET 2,5 ha (MERTIL 1L + LOOP 0,1 KG)
Opis
JESIENNY PAKIET 2,5 ha (MERTIL 1L + LOOP 0,1 KG)
Jesienny pakiet to zestaw zawierający herbicydy selektywne na chwasty w zbożach - Mertil 600 SC oraz Loop 0,1 kg.
MERTIL 600SC
OPIS DZIAŁANIA
Herbicyd selektywny, stosowany doglebowo lub nalistnie, występujący w postaci koncentratu w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna zaliczana jest do grupy F1, substancja czynna flufenacet do grupy K3.
DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek zawiera dwie wzajemnie uzupełniające się substancje biologicznie czynne o różnym sposobie działania. Diflufenikan jest herbicydem o działaniu kontaktowym (w niewielkim stopniu przemieszczającym się w roślinie), zaliczanym do inhibitorów biosyntezy karotenoidów w komórkach chwastów. Brak tych struktur powoduje zbielenie tkanek liści i rozpad komórek, co szczególnie jest widoczne w przypadku nowych tkanek. Diflufenikan po zastosowaniu pozostaje przez dłuższy czas na powierzchni gleby wytwarzając cienką warstwę, która działa kontaktowo na wschodzące młode, aktywnie rosnące chwasty. Diflufenikan zapewnia ochronę do 8 tygodni po zastosowaniu. Flufenacet jest herbicydem o działaniu układowym, zaliczanym do inhibitorów syntezy kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach. Pobierany jest głównie przez korzenie i częściowo przez liścienie kiełkujących chwastów. Po zastosowaniu kiełkujące siewki pozbawione są okrywy woskowej, przez co narażone są na działanie patogenów czy też różnych czynników środowiska wpływających negatywnie na ich rozwój. Diflufenikan i flufenacet pozostają aktywne w glebie przez wiele tygodni po zabiegu, co powoduje utrzymanie wysokiej skuteczności chwastobójczej również w późniejszym okresie. Wysokiej skuteczności środka sprzyja optymalna wilgotność gleby. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie ich kiełkowania lub krótko po wschodach, w fazie siewek.
Chwasty wrażliwe: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, przetacznik trójlistkowy, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, rumianek pospolity, rumianek bezpromieniowy, wiechlina roczna, wyczyniec polny
LOOP
OPIS DZIAŁANIA
HERBICYD selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie, w formie granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej (WG). Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancje czynne bensulfuron metylowy i metsulfuron metylowy zaliczane są do grupy B.
DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek pobierany jest przez liście i korzenie, a następnie szybko przemieszczany w roślinie. Środek zawiera substancje czynne zaliczane do inhibitorów syntazy acetylomleczanowej (ALS) co prowadzi do inhibicji syntezy aminokwasów odgałęzionych. W roślinie powoduje zahamowanie podziału komórek w stożkach wzrostu pędów i korzeni, a tym samym dochodzi do wstrzymania wzrostu i rozwoju chwastów. Efekt działania środka w postaci żółknięcia roślin wrażliwych widoczny jest po 14-21 dniach od jego zastosowania. Środek najlepiej działa na młode intensywnie rosnące chwasty. Najskuteczniej niszczy chwasty dwuliścienne znajdujące się w fazie 2-6 liści. Długotrwała susza może ograniczyć skuteczność środka.
Zboża ozime
Chwasty wrażliwe: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna, rdestówka powojowata (rdest powojowaty), tasznik pospolity,
Chwasty średniowrażliwe: przytulia czepna
Zboża jare
Chwasty wrażliwe: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa
Chwasty średniowrażliwe: komosa biała
Chwasty średnioodporne: maruna bezwonna
DO POBRANIA
Środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych mogą być zbywane osobom pełnoletnim, które ukończyły odpowiednie szkolenie określone w art. 28 Ustawy o środkach ochrony roślin.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.